а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

схематизам

схематизмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Склоност кон упростеност.
Англиски: schematism Албански: skematizëm
2. Склоност да се мисли по готови схеми.
Англиски: schematism Албански: skematizëm
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК