а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

схема

Види и: шема (ж.)
мн. схеми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21265
1. претходна скица, нацрт, план
Англиски: scheme Албански: skicë, plan, shemë
Примери:
Схема на телефон.
2. опис во општи, основни црти
Англиски: outline Албански: skicë, shemë
Примери:
Схема на рефератот.
3. шаблон, образец
Англиски: form Албански: model, formular, shemë
Примери:
Работи, мисли по схеми.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК