а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

схоластика

(едн.) схоластиката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 40640
1. Правец во средновековната филозофија во служба на црковните догми.
Англиски: scholasticism Албански: skolastikë
Употреба: Филозофија
2. Формално знаење откинато од животот, бесплодно умување.
Англиски: scholasticism Албански: skolastikë
Употреба: Преносно значење