а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

схоластичен

схоластичниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на схоластика.
Англиски: scholastic Албански: skolastik
Употреба: Филозофија
2. Формален, откинат од животот, склон кон празно мудрување.
Англиски: formalistic Албански: formalist
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК