а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тавтабита

мн. тавтабити
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21920
Вид ноќен инсект кој се храни со цицање крв од човекот и другите топлокрвни животни.
Латински: Acanthia lectularia Англиски: bedbug Турски: tahtabiti
Употреба: Архаизам , Зоологија
Примери:
Тавтабитите спаѓаат меѓу најраспространетите човечки паразити и можат да се најдат во секаков вид живеалишта.
Изрази
Додевен како тавтабита.