а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тавтологија

мн. тавтологии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18785
1. Повторување на една и иста мисла со различни зборови.
Англиски: tautology Албански: tautologji
Употреба: Лингвистика
2. Натрупување на различни зборови со исто значење.
Англиски: tautology Албански: tautologji
Употреба: Литература , Поетски збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК