а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тага

мн. таги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 617
жалост, болка
Англиски: sorrow Албански: pikëllim
Примери:
Голема, тешка тага.
Тага за Југ.