а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

таење

Вид збор: Именка, среден род
1. Криење, задржување за себе.
Англиски: hiding Албански: fsheh
2. Пропуштање влага.
Англиски: leak Албански: pikon, lëshon lagështi
3. Бавно, незабележливо топење.
Англиски: melting Албански: shkrirje e ngadalshme
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК