а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тажалка

мн. тажалки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28396
1. погребна песна
Англиски: lamentation
Употреба: Народна поезија
2. тажна песна
Англиски: lamentation
Употреба: Литература
Примери:
Нема веќе плачење и тажалки како кога се одело на гурбет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК