а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тажачка

мн. тажачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12675
1. тажење, оплакување
Англиски: mourning Албански: vajtim, mallëngjim
2. Лице што тажи, реди на погреб.
Англиски: mourner Албански: mallëngjyes, vajtues
Примери:
околу неа наседнаа жените тажачки.
3. тагување, тажење
Англиски: mourning Албански: mallëngjim, vajtim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК