а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тажен

тажни
Вид збор: Придавка
Ранг: 993
1. Опфатен од тага.
Англиски: sad
Примери:
Што си денеска така тажен?
тажна мајка
2. Што изразува тага.
Англиски: sorrowful
Примери:
тажно лице
тажен изглед
тажен глас
тажна песна
3. Што предизвикува тага.
Англиски: sad
Примери:
тажни новости
4. јаден, жален
Англиски: pitiable
Примери:
Што ќе правам сега јас, тажната!