а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тазе

Вид збор: Придавка
Ранг: 7540
свеж
Англиски: fresh Турски: taze
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
тазе овошје
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК