а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

таканаречен

таканаречени
Вид збор: Придавка
Ранг: 3370
(скратеница т.н.) Со друго име, наречен со друг збор.
Англиски: so-called
Примери:
Празен во себе пред празниот и бел лист, без оној таканаречен внатрешен творечки замав, исплашен докрај од неуспехот да се обликува некаквата повест, тргнав во потрага, во барање на факти.
Изведенки
таканаречено прил.