а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

таков

такви
Вид збор: Заменка
Ранг: 87
1. Од еден определен вид, од истиот вид.
Англиски: such Албански: ky
Примери:
Не е повеќе таков каков што беше.
Кога ќе фати такви риби, да му ги носи на царот.
Таков ти е животот (светот)!
Такво нешто.
На таков начин.
Каков-таков.
2. При потсилување, при покажување степенот на својството на нешто - за количественост: толку многу.
Англиски: such Албански: atë
Примери:
Таква убава зграда досега не сум видел.
Изрази
(посл.) Каков таткото таков и синот.