а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

таксативен

таксативни
Вид збор: Придавка
Ранг: 38149
Што се наведува еден по еден, без исклучок.
Англиски: exhaustive
Примери:
таксативно пребројување
Изведенки
1. таксативно прил.
2. таксативност ж.