а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

такса

мн. такси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12748
Определена сума што се плаќа при издавање или поднесување на некаков документ, при некаква дејност, услуга и сл.
Англиски: fee Албански: taksë, tatim
Употреба: Административен термин
Примери:
Плати такса.
Испитна такса.
Такса за уверение.