а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

такса

таксаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24052
1. (преод. и непреод.) вети
2. (се вети) се зарече, се вети
Англиски: pledge
Употреба: Разговорно