а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

таксидар

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43470
1. Собирач на вересијата на некој трговец.
Англиски: debt collector Турски: taksit Албански: taksëmbledhës
Употреба: Архаизам , Економија
2. даночник
Англиски: tax man Албански: taksëmbledhës
Употреба: Административен термин , Архаизам
Изведенки
таксилдар м.