а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

таксира

таксираат; таксиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Одредува такса.
Англиски: tax Албански: taksoj
2. Плати, плаќа пропишана такса, залепи таксена марка (на молба, барање).
Англиски: pay taxes Албански: paguaj tatim, taksë