а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

таксист

мн. таксисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7720
Возач на такси.
Англиски: taxi driver
Употреба: Транспорт , Туризам
Примери:
Скопските таксисти протестираат против високите цени на горивата.
Изведенки
таксистка ж.
мн. таксистки