а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

таксономија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 41519
1. Дел од систематиката што се занимава со класификација на организмите.
Англиски: taxonomy
Употреба: Ботаника , Зоологија
2. Дел од лингистиката кој со помош на сегментирање и класификација на јазичните елементи ја опишува структурата на еден јазичен систем.
Употреба: Лингвистика