а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

таксува

таксуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. ветува
Англиски: promise Албански: premtoj
Употреба: Разговорно
2. (се таксува) се ветува, (се) зарекува
Англиски: pledge Албански: premtoj
Употреба: Разговорно