а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тактика

(едн.) тактиката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8215
1. Како наука и умеење за организирање и водење на воени дејствија.
Англиски: tactic Албански: taktikë
Употреба: Воен термин
2. Метод и начин на борба, на дејствување за постигање на определена цел.
Англиски: tactic Албански: taktikë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК