а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тактичар

мн. тактичари
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што умее да ја определи тактиката на определено дејствие, што дејствува по план.
Англиски: tactician Албански: taktik
2. тактичен човек
Англиски: tactician Албански: taktik
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК