а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тактичен

тактични
Вид збор: Придавка
Ранг: 44333
1. Кој пројавува такт, тактичност.
Англиски: tactical
Примери:
Тој е многу тактичен, нема да ти каже веднаш што сака.
2. Кој е извршен со такт, со тактичност.
Англиски: tactical
Примери:
тактична забелешка, тактична постапка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК