а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тактички

тактичка
Вид збор: Придавка
Ранг: 34345
Што се однесува на тактика; што се согласува со законите на тактиката; што не е стратешки или оперативен.
Англиски: tactical
Примери:
Тактичка цел.
Тактичка грешка.
Тактичка задача.
Тактичка единица (посебен воен одред).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК