а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

такт

мн. тактови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6591
1. Ритмичка мерка, единица.
Англиски: beat Албански: takt
Употреба: Музика и танц
2. Чувство за мерка во однесувањето и држењето, тактичност.
Англиски: tact Албански: takt
3. Редење на рамномерни движења едноподруго.
Англиски: rhythm Албански: ritëm, takt
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК