а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

таламбас

Вид збор: Именка, машки род
Вид тапан од метална полутопка.
Англиски: drum
Употреба: Воен термин , Музика и танц
Изрази
(разг.) Гол гас таламбас (носи) - сиромав е, а се облекува како богаташ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК