а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

талас

мн. таласи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28683
бран
Англиски: wave
Примери:
Останавме на купче, неколку саати, дур помина првиот талас од шок и страв.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК