а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

талент

мн. таленти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3911
1. творечка дарба
Англиски: talent Албански: talent
Примери:
Има талент за математика.
2. надарен човек
Англиски: talent Албански: talent
Примери:
Музички талент.
Во нашиот град има многу таленти.