а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

талка

талкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4482
скита, лута
Англиски: stray, roam
Примери:
Јас сум талкал по друмови десет години.
Дете повредено од заталкан куршум.