а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

талон

мн. талони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44818
1. Дел од квитанција, кој останува во кочанот.
Англиски: talon Албански: kupon
Употреба: Економија
2. Контролен документ, купон со кој се потврдува правото на учество или користење на нешто.
Англиски: coupon Албански: kupon
Употреба: Економија
3. При играње карти - картите што остануваат по делењето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК