а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тамани

таманат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 28647
1. Уништува со убивање, ловење.
Англиски: exterminate
Употреба: Разговорно
2. Јаде и пие во голема мера.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК