а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

танколик

Вид збор: Придавка
(за сено) Тенок, кој има тенки сламки.
Англиски: thin
Примери:
Видел едно сено окосено, ама едно танколико било како некоја коприна.