а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

танко

Вид збор: Прилог
Ранг: 15182
1. танок
Англиски: thin
Примери:
Танко насече нешто.
Танко намачка.
Танко преде.
2. Навлегува во детали, финеси и ситници.
Англиски: refined
Употреба: Разговорно
3. (за тон, глас) танок
Англиски: high
Примери:
Танко пее, свири и сл.
4. полека, бавно, фино
Англиски: slowly
Употреба: Народна поезија
Примери:
(нар. поез.) Танко Тоде коњи тера.