а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

танок

танка
Вид збор: Придавка
Ранг: 2853
1. Релативно мал во напречен разрез или во ширина.
Англиски: thin Албански: i hollë
Примери:
танка штица, танка хартија
танок слој, танка жица
танок прст, танок врат
танка линија, танки веѓи
2. За течност или некаква маса: не густ, редок, разреден, слаб, прозрачен.
Англиски: thin Албански: i hollë
Примери:
Ова млеко е многу танко.
танко вино
танок чад, танки облаци
3. (за звук или глас) висок
Англиски: high Албански: i hollë
Примери:
Ја познав веднаш по нејзиниот танок глас.
танко свиркање
4. (за снага) виток
Англиски: slender Албански: i hollë, i dobët
Примери:
На снага е танка и висока.
танка половина
5. (прен. за сетило) чувствителен
Англиски: sensitive Албански: i ndjeshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Танок слух (развиен, осетлив).
Танок вкус (префинет вкус).
6. мал, одвај забележлив
Англиски: small Албански: i imët
Употреба: Преносно значење
Примери:
танка разлика
танки детали