а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тантал

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42760
Хемиски елемент, сребреносив тврд метал што тешко кородира.
Латински: (Ta) Англиски: tantalum
Употреба: Хемија
Изведенки
танталов прид.