а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тантела

мн. тантели
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9327
Украсна ткаенина, која најчесто се користи за порабување облека и сл.
Англиски: lace Турски: dantel
Примери:
бриселска тантела