а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

танцувачки

танцувачкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува или е со танц.
Англиски: dancing
Примери:
забавни танцувачки филмови
танцувачки дуел