а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

танц

мн. танци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5617
Движење, чекори во такт со музиката.
Англиски: dance Албански: vallëzim
Употреба: Музика и танц
Примери:
модерен танц