а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

танчар

мн. танчари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22235
1. наспрема танец
Англиски: dancer Албански: valltar
Употреба: Музика и танц
2. наспрема танц
Англиски: dancer Албански: valltar, vallzues
Употреба: Музика и танц
Примери:
Таа го ангажира како танчар во нејзината балетска група.
Изведенки
танчарка ж.
мн. танчарки
Пример: балетска танчарка