а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тапанар

мн. тапанари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20562
1. Човек што го бие тапанот.
Англиски: drummer Албански: daulxhi, tamburist
Употреба: Музика и танц
2. глупак, простак
Англиски: fool Албански: torollak, budalla
Употреба: Преносно значење
Изведенки
тапанарка ж.
мн. тапанарки