а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тапанче

мн. тапанчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 17404
1. тапан
Англиски: drum Албански: daulle
Употреба: Деминутив , Музика и танц
2. Дел од внатрешното уво.
Англиски: eardrum Албански: timpan
Употреба: Анатомија
Примери:
ушно тапанче
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК