а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тапан

мн. тапани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3690
Македонски народен ударен инструмент, направен од буково, оревово или костеново дрво и покриен со штавена овча или козја кожа од двете страни.
Англиски: drum
Употреба: Музика и танц
Примери:
(разг.) Се надул како еѓупски тапан.
Изрази
(посл.) Кога ќе се фати сиромавиот на оро, ќе се скине тапанот - кога сиромавиот ќе најде некоја добра работа, тогаш ќе наиде на разни тешкотии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК