а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тапа

мн. тапи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9160
1. Затка, чеп за шише од плута.
Англиски: cork Турски: tapa Албански: tapë
2. Каписла од плута (за детски пиштоли).
Албански: tapë
3. тапоглавец
Англиски: fool Албански: tapë, budalla
Употреба: Преносно значење