а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

татковски

татковска
Вид збор: Придавка
Ранг: 10121
(поретко) Што припаѓа или се однесува на татко.
Англиски: paternal
Примери:
Татковски грижи.
Татковски израз.
Изведенки
татковски прил.
(почесто) Што се однесува на татко.
Пример: Тој ме посоветува татковски. Се грижи татковски за мене.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК