а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

татлија

мн. татлии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26243
Вид ориентална слатка, од пченичен гриз, попарена со шербет.
Англиски: sweet Турски: tatlı Албански: tatli
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК