а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ташак

мн. ташаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45394
тестикул
Англиски: testicle Турски: taşak Албански: testis, koqe, bole
Употреба: Анатомија , Разговорно
Изрази
(разг.) Си игра ташак со некого - се подбива.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК