а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

теза

мн. тези
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3680
1. Основна поставка во труд, искажување или спор.
Англиски: thesis Албански: tezë
Употреба: Филозофија
2. Научен труд, дисертација.
Англиски: thesis Албански: tezë, disertacion
Употреба: Образование
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК