а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

телесен

телесна
Вид збор: Придавка
Ранг: 4828
Што се однесува на тело.
Англиски: physical
Примери:
Телесна тежина.
Телесен недостаток.
Телесно воспитување.